Liturgia


Czytania na dziś »

Komentarz do Słowa na dziś
Wydarzenia

Nowe konfesjonały2013-03-17

   Od dłuższego czasu docierały do nas głosy o potrzebie rozwiązania problemu ze spowiedzią. Wierni naszej parafii zwracali uwagę, że wcześniejsze konfesjonały nie zapewniały odpowiedniej intymności podczas tego sakramentu. Wielkość naszej świątyni oraz niski chór organowy sprawiały, że spowiedź była często zagłuszana przez organy oraz odprawiane nabożeństwa, a z drugiej strony, w chwilach ciszy, słychać było spowiadających się penitentów na kościele.


   Szukając najlepszego rozwiązania, postanowiliśmy zainwestować w nowe zamykane konfesjonały. Ponieważ nasz kościół jest zabytkowy a także piękny sam w sobie, konieczne było wykonanie konfesjonałów dopasowanych do wystroju naszej świątyni, a przy tym o wymiarach dających komfort spowiedzi zarówno dla penitenta, jak i spowiednika.


   Odpowiedniego fachowca znaleźliśmy w Wałczu. Pan Leszek Jackowski, który jest właścicielem firmy ALEKT zajmującej się stolarką nie tylko sakralną, okazał się człowiekiem spełniającym nasze oczekiwania co do wyglądu, użytych materiałów oraz rozwiązań technicznych zastosowanych w konfesjonałach. Po wykonaniu projektu i akceptacji go przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przystąpił do realizacji zamówienia.


   W miniony piątek konfesjonały zostały ustawione i zmontowane w naszej świątyni. Warto nadmienić, że nowe konfesjonały są konstrukcjami z zamykanymi drzwiami osobno dla penitenta i spowiednika, przez co spowiedź, może być bardziej szczera a przy tym może być prowadzona głośniej, bez ryzyka, że ktoś z zewnątrz ją usłyszy. W konfesjonale jest także dość miejsca aby osoby starsze, lub z chorymi kolanami mogły swobodnie usiąść. Niski próg w drzwiach umożliwia wjazd do konfesjonału na wózku inwalidzkim.


   Mamy nadzieję, że nowe konfesjonały pomogą w jeszcze głębszym i poważniejszym przeżywaniu Sakramentu Pojednania, a także pozwolą szczególnie tym, którzy od dawna nie korzystali z tego Sakramentu, na powrót do spotkania z Chrystusem Miłosiernym, który zawsze czeka na nas w konfesjonale.


   Przy okazji składamy raz jeszcze serdeczne podziękowania naszym parafianom za składane podczas kolędy ofiary, które w połowie pozwoliły nam sfinansować zakup nowych konfesjonałów.


   Dziękujemy także Panu Leszkowi Jackowskiemu za wykonanie konfesjonałów, pełen profesjonalizm i rzetelność oraz dobre rady przy projektowaniu.


o.A.

 

Zobacz galerię zdjęć.

Programista PHP: Michał Grabowski | Opracowanie graficzne: Havok.pl